Dmitri Shostakovich’ in bestesini 27 Aralık 1941’te tamamladığı ve Leningrad  şehrine adadığı eseridir Leningrad Senfonisi.1942′ de kuşatma altında olan Leningrad’ ta Sovetler birliği tarafından  propaganda olarak seslendirilmiş.Kuşatma altındayken konser verilmesi tarihin en sıradışı konseri olarak kayda geçmiştir.

Dört bölümden oluşan 1 saat 15 dakikalık senfoni, Dmitri Shostakovich’in en uzun bestesidir.

Bestecinin kendi ifadesi ile bölümlerin anlamı şu şekildedir:Birinci bölüm, halkın mutlu yaşamını, kendilerine ve geleceklerine duydukları güveni anlatır. İkinci bölüm, güzel ve mutlu olayları bir araya getirir; bunun altını çizen bir hüzün ve dalgınlık izi vardır. Üçüncü bölümde yaşam sevinci ve doğaya karşı duyulan hayranlık anlatılır. Dördüncü bölümün ikinci teması senfoninin dönüm noktasıdır; muzafferane tema gittikçe gelişerek büyük ve neşeli finalde zirveye ulaşır.

 

Eserin dünya prömiyeri 5 Mart 1942’de Samara’da (o zamanki adıyla Kuybişev) Samuil Samosud yönetiminde Bolsoy Tiyatro Orkestrası tarafından gerçekleştirildi. Ardından 29 Mart’ta Moskova prömiyeri Sendikalar Evi’nin Sütunlu Salonu’nda yapılmıştır.

 

7. Senfoninin kuşatma altında olan Leningrad’da da seslendirilebilmesi için de hazırlıklar yapıldı. Leningrad Radyo Senfoni Orkestrası’nın hayatta kalan 15 üyesi bir araya getirildi. Şehre ilanlar asılarak amatör müzisyenler, öğrenciler yardıma çağrıldı. Cepheden çağrılan bazı müzisyenlerin de katılımıyla bir orkestra oluşturuldu. Açlık ve soğuk, orkestranın prova yapmasını güçleştiriyor, müzisyenler çok kısa sürede bitkin düşüp sık sık fenalaşıyorlardı.Karl Eliasberg yönetimindeki orkestra, tüm olumsuz koşullara rağmen kararlılıkla çalışmaya devam etti. Dört ay süren provalar boyunca orkestranın üç üyesi hayatını, pek çoğu da sevdiklerini açlık nedeniyle kaybetti.

 

Provaları izleyen Aleksey  Nikolayeviç Tolstoy’un, Pravda Gazetesi’nde çok olumlu bir eleştiri yazmasının senfoninin kaderini etkilediği düşünülür. Pravda’yı okuduğu ve Tolstoy’un yorumlarına genellikle güvendiği bilinen Stalin,  bu eser etrafında bir propaganda kampanyası oluşturma fikrini benimsedi. Senfoni tüm Rusya’ya yayınlanacak, ABD  ve İngiltere’ye ulaştırılacak; Rusların barbar olmadıkları, faşizme karşı savaşan kahramanlar oldukları gösterilerek desteklerinin devamı sağlanacaktı. 35mm.’lik mikrofilme kopyalanan notalar 1942’nin Nisan ayında uçakla Tahran’a, oradan otomobille Kahire’ye ve oradan da uçakla batı dünyasına ulaştırıldı.Senfoni, 22Haziran 1942’de Londra Flarmoni Orkestrası tarafından Londra’ da seslendirildi ve radyoda yayınlandı; 19 Temmuz 1942’de ise Artura Toscanini yönetimindeki NBC Senfoni Orkestrası tarafından New York’ta bir stüdyoda seslendirilip radyo yayını ile dinleyicilere ulaştırıldı. Müzik eleştirmenleri pek beğenmese de çok popüler olan senfoni, 1942-1943 sezonunda ABD’de 62 defa seslendirildi.

 

Leningrad konserinin tarihi 9 Ağustos 1942 olarak belirlenmişti. Bu, Hitler’in Leningrad’ın düşeceğini öngördüğü ve Astoria Otel’de kutlama hazırlıklarına başladığı gündü. Konser bomba sesleri ile kesilmesin diye konser öncesinde Alman topçu birlikleri Sovyet ordusu tarafından ağır biçimde bombalandı. Şehre yayın yapmak için sokaklara ve gerek Sovyet, gerekse Alman askerlerine konseri duyurabilmek için ilk siper hatlarına varana kadar hoparlörler yerleştirildi. Sanatçılar, yaz günü olmasına rağmen açlık sebebiyle titrediklerinden kalın giysiler ve eldivenler giymişlerdi. Çok başarılı geçen Leningrad prömiyeri bir saat boyunca coşkuyla alkışlandı.

Kuşatma 18 ay daha devam etti. Kuşatma kalktıktan sonra konserde görev alan sanatçılar bir madalya ile ödüllendirildiler..Psikolojik ve siyasi etkilerinden çok önemli kabul edilen bu tarihi konseri anmak için 1964 ve 1992’de hayatta kalan müzisyenleri bir araya getiren konserler düzenlenmiştir.

Enstrümantasyon

3 flüt, 2 obua, İngiliz kornosu, 3 klarnet, bas klarnet, 2 fagot, kontrafagot, 8 korna, 6 trompets, 6 trombon, tuba, vurmalılar, 2 arp, piano, yaylılar (16 1. kemancı, 14 2. kemancı, 12 viyola, 10 çello, 8 kontrbas)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here