Fransa 1940 da Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Fransa’nın sadece güneyde kalan küçük bir kesimi işgal edilmesi, burada bulunan Vichy kasabasında “özgür” Fransa Hükümeti kuruldu. Ancak Vichy hükümeti Nazilerle yoğun bir işbirliği içindeydi. Almanların Yahudi karşıtı mevzuatı Vichy hükümeti tarafından kısmen kabul edildi ve Yahudi takibatı başlatıldı. Drancy, Yahudilerin ve muhaliflerin enterne edildiği ilk kamptı.

indir

 Alman ordusu 10 Mayıs 1940’ta geniş bir cepheyle Fransa’ya saldırdı; beş hafta sonra da Paris’e girdi. Başta Yahudiler olmak üzere, milyonlarca insan panik halinde güneye kaçıyordu. Fransız hükümeti istifa etti. Mareşal Pétain yeni bir kabine kurarak, 22 Haziran 1940’ta Almanlarla bir ateşkes anlaşması imzaladı. Fransa’nın kuzeyiyle kanal ve Atlantik sahili boyunca uzanan geniş bir kara şeridi Alman askeri idaresine bırakıldı, ülkenin daha küçük güney kesimi Kasım 1942’ye kadar işgal edilmedi ve Vichy isimli kaplıca merkezinde bulunan Fransız hükümeti tarafından yönetildi.

images (1)

Bu hükümet şeklen bağımsızdı ve resmi olarak Fransa’nın her yerindeki devlet kurumları üzerindeki otoritesini koruyordu, ancak ateşkes anlaşması hükümlerine göre işgalcilerle işbirliği yapmak zorundaydı. Vichy Hükümeti tarafından çıkartılan kanunlar bütün Fransa topraklarında geçerliydi, fakat Alman askeri komutanlığı tarafından onaylanmaları gerekiyordu. Bu durum kısa bir süre sonra Fransız makamlarının kanunları hazırlarken Almanların taleplerini dikkate almaya başlamalarına neden oldu. İşgal bölgesi için Alman askeri idaresi, Fransız Hükümeti’nin çıkardıklarının üstünde bulunan kendi kanunlarını çıkarıyordu.

images

Fransa’nın teslim olmasından üç ay sonra, 27 Eylül 1940 tarihinde Alman askeri komutanlığı işgal bölgesinde yaşayan Yahudilerin kayıt altına alınmasını, dükkânlarının ve işliklerinin “Yahudi işletmesi” levhalarıyla işaretlenmesini öngören ilk Yahudi karşıtı yönetmeliğini yayınladı. “Özgür bölge”ye kaçmış olan Yahudilerin işgal bölgesine dönmeleri yasaklandı. 13 Ekim günü bunu işgal bölgesindeki Yahudilerin kimlik belgelerine kırmızı renkte büyük bir “J” damgalatmak zorunda olduklarını emreden yeni bir kararname takip etti. 1942 ilkbaharına kadar Fransa Yahudilerini toplumdan kesin olarak soyutlayan, servetlerini gasp eden ve haklarını tümüyle elinden alan Alman yönetmeliklerini birbirini hızla izledi, öyle ki Almanya Yahudilerinin durumu 1933 ila 1941 arasındaki dokuz yılda ne hale geldiyse, Fransa Yahudilerinin durumu yirmi ay zarfında daha da kötüleşti.

images (2)

Vichy hükümeti, 4 Ekim 1940 tarihinde Yahudilerin enterne edilmesi için bir kanun çıkardı. Bunlar ülkedeki ilk kamplar değildi; daha önce de 1938 yılında İspanya’dan gelen cumhuriyetçi kaçakların enterne edilmesi için kamplar kurulmuştu. Eylül 1939’da savaşın başlamasıyla birlikte Almanya ve Avusturya’dan gelen binlerce siyasi veya Yahudi mülteci “düşman yabancılar” olarak bu kamplara kapatılmışlardı.

1940 sonbaharından itibaren onları Nazi rejimi tarafından Güney Almanya’dan sınır dışı edilen 6.500 Yahudi, Belçika ve Fransa’dan kaçan veya sınır dışı edilen Yahudiler, nihayetinde de Hitler’in birliklerine karşı savaşmak için 1939’dan itibaren Fransız ordusuna gönüllü yazılan, ancak artık terhis edilmiş olan yabancı Yahudiler onları izledi. Şubat 1941’de Gurs, Rivesaltes, Les Milles, Vernet ve diğer Fransız kamplarında toplam 40.000 yabancı Yahudi bulunuyordu. Aşırı kalabalık kamplarda çok kötü koşullarla ve sürekli olarak yetersiz beslenmeyle karşı karşıyaydılar.

images (3)

Ağustos 1941’de Drancy Kampı kuruldu. U biçiminde bir sosyal konut formunda olan toplama kampı, Yahudiler için özellikle Polonya’da kurulan “ölüm kamplarına” gönderilmeden önce bekledikleri son durak niteliğindeydi. Drancy’ye kapatılan on binlerce Yahudi, Auschwitz’e gönderilmeden önce başta açlık olmak üzere ağır işkencelerden geçirildiler.

Max Jacob, filozof Tristan Bernard ve koreograf René Blum gibi pek çok Fransa Yahudisi, Drancy Toplama Kampı’na kapatıldı. Sadece Yahudiler değil, başta solcular olmak üzere her türden muhalif de doğrudan bu kampa kapatılıyor, oradan da başka yerlere gönderiliyordu. Drancy tutsakları, 18 Ağustos 1944 tarihinde müttefikler tarafından kurtarıldılar.

 jacob

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here