24 Kasım  tarihte bugün 1954 yılında Yugoslavya Federal Halk Cumhuriyeti’nde, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Boşnak Müslüman bir ailede doğdu. Babası Murat Kusturica, Saraybosna Enformasyon Bakanlığı’nda görevli bir gazeteci, annesi Senka Numankadić, mahkeme katibi idi.2005 yılında babası hayatta değilken verdiği bir röportajda babasının kendisini Sırp kabul ettiğini ve ateist olduğunu söyledi.

2001’de belgesel film yapmaya başladı. 1986’dan beri gitar çaldığı çingene tekno-rock grubu ‘No Smoking’ orkestrasının turlarında yaşadıklarını anlattığı Super 8 Stories / Süper 8 Hikayeleri ile Chicago Uluslararası Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel Film’ dalında ‘Gümüş Plaket’ kazandı.

Life is a Miracle / Bir Mucizedir Yaşamak (2004) ise Cannes Film Festivali’nin yarışma filmleri arasında yer aldı.

23 Nisan 2005 yılında (Đurđevdan-Hıdırellez Bayramı) Karadağ’da Herceg Novi kenti yakınlarındaki Savina Manastırı’nda Nemanja Kusturica ismiyle Sırp Ortodoks olarak vaftiz oldu. Bundan yaklaşık 2 ay önce, 4 Mart 2005 tarihli The Guardian gazetesine verdiği demeçte, “Benim babam ateistti ve kendini her zaman bir Sırp olarak tanımladı. Evet belki son 250 yıldır müslümanız ama öncesinde Ortodokstuk ve daha da önemlisi biz her zaman Sırp’tık. Din bunu değiştirmez. Biz sadece Türklerden canımızı kurtarmak için müslüman olduk” dedi.

 

1-Çingeneler Zamanı- Time of the Gypsies 

ccdge Perhan Sırbistanda’da büyükannesiyle yaşayan yeni yetme bir çingenedir. Çingenelerin doğayla bütün ve kendilerine has atmosferinde, Perihan da biraz kendi iç dünyasında biraz da kız arkadaşının aşk ateşinin içinde yaşamaktadır. Genç çingene, duygu yoğunluğu yaşadığında nesneleri uzaktan hareket ettirebilmektedir de. Mafyatip işler peşindeki Ahmed, ondan yararlanmak için Perihan’ı kendisiyle birlikte şehre gelmeye ve yaşadığı yeri terk etmeye ikna eder. Perihan bu yeni hayata tek bir şey için katlanır: yeterince para biriktirmek ve sevdiklerine geri dönüp evlenebilmek. Bir yandan da bacağından ameliyat olmak için onlardan ayrılan kız kardeşini bulmayı ummaktadır. Yönetmen Emir Kusturica’ya uluslararası alanda tanınma getiren ve Cannes’da coşkuyla taçlandırılan bu ilgi çekici yapım, aynı zamanda tamamı çingene dilinde çekilen ilk film özelliğini de taşıyor. Müzik, dram, hayal, bildiğiniz tüm Kusturica bileşenlerini barındıran bir yapım.

 

2-BİR MUCİZEDİR YAŞAMAK – ZIVOT JE CUDO

dvddvd Luka, Jadranka ve oğulları Milos orta sınıfa ait sıradan bir ailedir. Sırp aile, Bosna’da küçük bir kasabaya yerleşir. Luka, mühendislik mesleğini sürdürürken, eşi Jadranka’nın en büyük hayali başarılı bir opera sanatçısı olabilmektir. Bu küçük kasabanın tek önemli özelliği ise içinden geçen tren hattı ve beraberinde taşıdığı turistler olacaktır. Luka da bu tren hattını düzenlemesi için görevlendirilmiştir. Ancak bekleyen bir savaş patlak verir ve acımasızca hayatları felç eder. Luka artık savaş bölgesindedir ve Sabaha ile tanışır…Balkanların ünlü yönetmeni Emir Kusturica imzasını taşıyan film diğer filmlerinde de olduğu gibi komedi ve dramı harmanlıyor.

3-Arizona Dream – Arizona Rüyası

cscscscscAmerikan rüyasından uyanmanın vaktidir. Sürekli altın bir tepsiyle sunuluyormuşçasına insanlara pompalanan ”Amerikan rüyası” aslında hiç de görüldüğü gibi değildir. O, mutlu bir rüya değildir de kabus mudur? Axel (Johnny Deep), ailesini yitirdikten sonra New York’ta balık saymak gibi sıradan bir işte çalışan hayalperest bir gençtir. İşinden keyif almaktadır ve mutludur. Arizona’da araba tüccarı olan amcası, evlenmek üzeredir ve Axel’i sadıcı olarak görmek istemektedir. Axel, Arizona’ya gider. Akabinde New York’la taban tabana zıt bir hayatın içinde debelenmeye başlarken burada aynı aileden iki kadınla tanışır. Elanie, sağı solu belli olmayan alımlı bir kadındır. Elenie’nin kızı Grace ise sürekli depresyon halinde ve intiharla senli benli bir durumdadır. Axel, hem bu iki çılgın kadın ile hem de Arizona(Amerikan) rüyası zırvasıyla başa çıkmak için kendi hayal dünyasına ait motiflere başvurmaktan kaçınmayacaktır.

 

4-Dolly Bell’i Hatırlıyor Musun?

dvddvd Dino Saraybosna’da yaşayan,suça eğilimli ve hipnoz ile uğraşan bir gençtir.Komünist bir baba,baskıcı ağabey ve iki göz odada yaşayan aile yeni yapılan binalara taşınmayı düşlemektedirler.Dino bakması için kiralanan bir fahişeye aşık olur ve onun peşinden gider.Babası da bu sırada ölmüştür.Aile istediği eve kavuşmuştur fakat babalarını kaybetmilerdir.Dino da sevdiği kadına kavuşamaz ve orkestrada şarkı söylemeye başlar.Film Komünist Yugoslavya’nın bir özetidir. Bu yüzden de film aynı zamanda Stalin sonrası bağımsızlığını kazanan bir komünist ülkenin toplumsal ve politik atmosferini de sunar. Sonuçta ortaya evrensel psikolojik temalar ile spesifik politik temaları, her ikisine dair kavrayışımızı zenginleştiren bir biçimde, birlikte örebilmeyi başaran hoş bir film çıkmıştır.

 

5-Underground – Yeraltı

ic Emir Kusturica’nın uluslararası çapta sesini duyuran ve dünyada Emir Kusturica Sineması diye kendi adıyla anımsanacak bir sinemanın habercisi ve onu auter bir yönetmen klasmanına yükselten filmidir, Underground (Yeraltı) 1941yılı. Belgrad’dayız. Kominist Marko, Hitler’in ordusunun bombardımanları sırasında krizi fırsata çevirmek istemektedir. Bu kaos ortamında Marko, arkadaşlarını ve yoldaşlarını bu kaos ortamından yapılacak en faydalı işin yer altında silah üretmek olduğuna inandırmıştır. Hep beraber böyle bir yeraltı mahzenine yerleşmişlerdir. Marko’ya göre savaş bittiğinde yeryüzünde bir cennet bulacaklardır. Gel zaman git zaman savaş neticelenir. Durum hiç Marko’nun hayal ettiği şekilde nüksetmemiştir. Savaş sonrasında yeryüzü cenneti değil cehennemi andırmaktadır. Artık yer altında komünizm bir düzen kurmuş olan Marko, savaşın bittiğini yoldaşlarına açıklamaz yeryüzünde kaos ortamının ve karanlığın devam ettiğine onları ikna eder.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here