Diriliş bayramı olarak kutlanan Newroz, yeni gün demektir. Yaşanan her gün yeni bir gün iken, Kürtlerin 21 Mart’a yeni gün demesi en çok da Kürt halkının mücadelesinde karşılığını bulduğu belirtilmektedir, çünkü her Newroz Kürtler için yeni bir hamle, yeni bir dönemdir. Demirci Kawa efsanesi, Kürt halkında büyük önem kazanmakta ve Mazlum Doğan’ın Diyarbakır Cezaevi’nde yaktığı ateş “Çağdaş Kawa” olarak anılmakta ve Newroz geleneğinde büyük yer tutmaktadır. Her yıl Newroz bayramı Mazlum Doğan’ın ölüm yıldönümü olan 21  Mart tarihinde kutlanmaktadır.

Kürt yazar Musa Anter’e göre Newroz aslında Kürtlerde ilk başlarda 31 Ağustos’ta kutlanıyordu ancak daha sonra Arap Takviminin kabul edilmesiyle bu kutlamalar Mart ayına kaymıştır.

Kürtlerde newrozun Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandığına inanılır.  Kürt mitolojisindeki Kawa efsanesine göre, günümüzden 2500 yıl öncesinde Zuhak (Bazı kaynaklara göre Dehak) adında Asurlu çok ama çok zalim bir kralın altında yaşayan Kawa adında bir demirci vardı. Bu kral tam bir canavardı ve efsaneye göre her iki omuzunda da birer yılan bulunuyordu. Her gün bu iki yılanı beslemek için Kürtlerden iki genci sarayına kurban olarak getirtip aşçılarına bu iki çocuğu öldürtüp beyinlerini yılanlarına yemek olarak verdiriyordu. Aynı zamanda bu canavar kral ilkbaharın gelmesini de engelliyordu. En sonunda bu zulümden bıkan ve bir şeyler yapmak isteyen Armayel ve Garmayel adlı iki kişi kralın sarayına mutfağa aşçı olarak girmeyi başarırlar ve Kralın yılanlarını beslemek için beyinleri alınarak öldürülen çocuklardan sadece birini öldürüp diğerinin gizlice saraydan kaçmasına yardımcı olurlar. Böylece ellerindeki bir insan beyni ile kestikleri bir koyunun beynini karıştırarak yılanlara vererek her gün bir çocuğun kurtulmasını sağlamış olurlar. İşte bu kaçan kişilerin Kürtlerin ataları olduğuna inanılır ve bu kaçan çocuklar Kawa adlı demirci tarafından gizlice eğitilerek bir ordu haline getirilirler. Böylece Kawa’nın liderliğindeki bu ordu bir 20 Mart günü zalim kralın sarayına yürüyüşe geçer ve Kawa kralı çekiç darbeleri ile öldürmeyi başarır. Kawa etraftaki tüm tepelerde ateşler yakar ve yanındakilerle birlikte bu zaferi kutlarlar. Böylece Kürt halkı zalim kraldan kurtulmuş olur ve ertesi gün ilkbahar gelmiş olur.

kaynak:vikisosyalizm

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here