tecavüzElazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı bir köyde yaşayan S.A.’nın 8 yaşından itibaren 7 yıl boyunca cinsel istismara uğramasıyla ilgili açılan davada  19   sanıığın yargılanmasına  başlandı.

 

19 TECAVÜZ SANIĞI ,MEVCUT DELİL YETERSİZLİĞİNDEN SERBEST

Elazığ’ın Karakoçan İlçesi’ne bağlı bir köyde yaşayan S.A.’nın 8 yaşından itibaren 7 yıl boyunca cinsel istismara uğramasıyla ilgi davada Hakim karşısına çıkan 19 sanık delil yetersizliğinden dolayı tutuksuz yargılanarak serbest bırakıldı.  Avukatların tutuklanmaları yönündeki talepleri ise mevcut delil durumu nedeniyle reddedildi.

Son dönemelerde yargının ,özellikle de kız  çocuklarına ve kadınlara yönelik  tecavüzlerdeki tutumu ”rızası var” şeklindeki ifadeler tecavüzcülerin daha rahat hareket etmesini sağladı.19 Sanık,S.A için   Hep birağızdan “iftira ediyor” diyerek suçlamaları kabul etmedi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Davayı takip eden Elazığ Barosu Avukatı Hülya Işık Yıldırım şu açıklamada bulundu:  Sanıkların 19’u da tutuksuz. Tutuklanmaları yönündeki talebimiz ise her seferinde reddedildi. Mahkeme yeterli delil olmadığı gerekçesiyle tutuklanma taleplerini reddetti. Olay 7 yıl boyunca sürmüş. Bu tür cinsel istismar davalarında mağdurun üzerinden örnek alınması lazım ki delil olsun. Ne yazık ki ortada bir delil yok çünkü çok sonra tecavüz olayı ortaya çıkıyor. Ama dava dosyasında çocuğun yaşadığı ağır travmaya dair raporlar, ifadesi ve tanık anlatımları deliller arasında sıralanıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here