Dersim’de anahtar teslim alarak konutlarda yaşamaya başlayan yurttaşlar konutların eksikliğin ve yapılan arıtma tesisinin çalışmamasından dolayı  kanalizasyonun dışarı akmasıyla çok kişinin hastalandığını belirtildi.

dersimdetokiEvrensel’den Kemal Özer’in haberine göre;Dersim’de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından dar gelirli aileler için yaptırılan konutlarda yaşayan vatandaşlar, sorunlarının çözülmemesinden şikayet ediyor.

Dersim Merkez İnönü Mahallesi’nde TOKİ tarafından dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan 8 blok ve 260 daireden oluşan konutların anahtar teslimi 2014 yılının 12. ayında gerçekleştirildi.

Anahtarlarını teslim alarak konutlarda yaşamaya başlayan vatandaşlar, o günden bu yana tamamlanmamış eksiklerle baş başa bırakıldı. Konutların eksikleri tamamlanmadığı gibi, konutlar için yaptırılan arıtma tesisi de çalışmayınca kanalizasyon dışarıya akmaya başladı. Vatandaşlar kanalizasyonun dışarıya akması nedeniyle çok sayıda insanın hastalandığını söylüyor.

Çatı uçmasından, su basmasına kadar, patlayan su tesisatından elde kalan kapı koluna kadar bir dizi sorunla boğuşan vatandaşlar sorunlarının çözümü konusunda yetkililerle zaman zaman görüşmeler gerçekleştirildiğini ancak bir sonuç alamadıklarını dile getiriyor.

TOKİ’DE YAŞAYANLAR DERT KÜPÜ

TOKİ’de yaşayanlar yaşadıkları sıkıntılara ilişkin şunları anlattı:
NURCAN AVİNLİ: Yağmur yağdığı zaman su olduğu gibi evin içine doluyor. Parkelerin tamamı söküldü. Prizler sökülüyor. 4 aydır burada yaşıyorum bir sürü sıkıntıyla karşılaştım. İmkanım olsa buradan çıkarım.
FETHİYE LAÇİN: Burada insanlar mağdur durumda. Dışarıya akan lağım suları yüzünden çocukların hepsi hasta. Benim de 4 aylık bebeğim var ve sürekli hasta. Yazık günah değil mi bu insanlara. Gelip ilgilenen yok.
HURİ TANKİŞİ: Burada yaşayan insanların hepsi fakir insanlar. Taşındığımızdan beri sıkıntılarımız büyük. Çatılardan sular aşağı iniyor. Musluklar bozuk. Resmen esir kampı gibi.
SİNEM LAÇİN: Burası iğrenç kokuyor. Dışarıda oyun oynadığımız için sürekli hasta oluyoruz. Böyle olmuyor. Kaç defa valiliğe gittiler ama bir şey değişmedi.
ZÜLFÜ TALAY: Müteahhidi eksikleri tamamlaması konusunda arıyoruz ancak ilgilendiği yok. Bana verilen daire baştan aşağı sorunlu. Çevre temizliği, insan sağlığını önemseme gibi bir şey yok. Sular olduğu gibi elektrik panosunun olduğu alana akıyor. En ufak bir kıvılcımda bu insanların hepsinin can güvenliği tehlikede. Su kesintileri için sözüm ona hidrofor yapmışlar ancak çalışmıyor. Tazyikli su verildiği zaman tüm tesisatlar patlıyor ve evlerin içi suyla doluyor. Bütün bu eksiklere rağmen bir de aidat talep ediyorlar. Sorunlarımızı gidersinler öyle aidat istesinler. Ya evlerimizi yapsınlar ya da anahtarlarını geri alsınlar.
HATİCE KUÇİN: Tek geçim kaynağım kızıma üç ayda bir verilen malul aylığı onun dışında bir gelirimiz yok. Buradan artık bunaldık. Bu güne kadar ödediğimiz masraflarımızı versinler evlerini alsınlar. Gidip dışarıda ya da çadırda kalalım.
KEMAL KAPLAN: Burası toplu yaşam alanı. Sözüm ona dar gelirli insanların yerleştirildiği bir alan. İnsanlar anahtarlarını alıp yerleştikleri zaman bir sürü sorunla karşılaştı. İlk etapta binaların kapıları kapanmıyordu. Çoğu zaman kendimiz çilingir getirerek kapı deliklerini açtık.  Kapı, pencere kolları elimizde kalıyor. Herhangi bir tazyikli su durumunda su tesisatı patlıyor evlerin içini su basıyor. Sözleşmede 100 lira kira dışında bir ödeme olmamasına rağmen elektrik ve su aboneliğini de bizlere yüklediler. Üstüne üstlük bir de 45 liralık aidat çıkardılar. Bunları yapmamamız halinde evleri alacaklarını söylediler. Binada sundurmalarda sorun var. Su gideri yok. Evin içindeki tüm tesisat bozuk. Müteahhit geçici kabulün ardından ne binaların içine ne de dışına bir çivi çakmış değil. Kendisini göremiyoruz. Bu sorunları valilik çözerse insanların mağduriyeti giderilmiş olur.  Çevre düzenlemesinin yapılmadığı TOKİ’lerde okul ve spor salonu yapılması düşünülen binanın hali de içler acısı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here