CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Trakya Birliğin 1, 47 TL olarak açıkladığı ayçiçeği alım fiyatına tepki göstererek Trakya Birliği AKP politikalarıyla yönetildiğini söyledi.

1278a112adbf2736d5f1f15554cb30fa

Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Binasında düzenlenen toplantıda konuştu, toplantıya katılan CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt da delege seçimlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Trakya Birliğin açıkladığı ayçiçeği ön fiyatının çok düşük bir rakam olduğunu, bu fiyatın değiştirilmesi gerektiğini belirten ve Trakya Birliğin Yönetim Kurulu Başkanının da Edirne AKP İl Başkanı olduğunu hatırlatan Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“İki gün önce açıklanan ayçiçeği fiyatlarıyla ilgili üzgünüz.  Türkiye’de nitelikli, tutarlı, bilimsel tarım politikaları uygulanmadığı sürece Türkiye’nin ithalatçı olacağı açıktır. Her yıl 2 milyon ton civarında ayçiçeği ve yağı ithal etmek zorundayız. Dolar sürekli artıyor, bunu bedava vermiyorlar bize, kendi çiftçimizden esirgediğimiz parayı yabancılara veriyoruz. Ukrayna, Arjantin, Şili, Fransa, Rusya, Bulgaristan çiftçisini destekliyoruz. Neden Türk çiftçisini desteklemiyoruz?

Peki, ithalat gerekli mi?

İhtiyacımız üç milyon ton, üretimimiz 1 milyon ton. Az üretim varsa, bizim çiftçilerimizin zengin olması lazım dimi. Ama çiftçinin bir kuruluşu var; Trakya Birlik, piyasada çok önemli bir düzenleme görevi var. Ancak piyasada oluşan fiyatların altında bir fiyat açıkladı.

Şu anda Türkiye’ye 1 ton ayçiçeğinin maliyeti toplam 605 dolar. Bunun 417 doları kendi çekirdeği, Tekirdağ limanına teslim. Vergisi 173 dolar, 15 dolar da nakliyesi var, 605 dolar, dolar’da 2, 92 TL. Doların daha da çıkacağı bekleniyor, hiç inmedi. Biz ne zaman AKP ile koalisyon görüşmelerine başladık dolar 2, 60 TL’ye indi.

Bu yıl bizde ayçiçeği yüzde 44 yağlı. Türkiye’de üretilen ayçiçeklerinde bu sene yağ oranı çok düşük. Yüzde 37, 38 civarında, her ne kadar yüksek yağlı ayçiçeğine yüksek primler verilse de, bu tarım ürünü. Tarımda risk çok fazladır, tarım bir bebektir, her zaman bakmak zorundasınız ama doğa koşularından çok etkilenir. Bu sene hiç yağmur yağmadı, yağmur yağmayınca verimler çok düştü.

Ayçiçeğinin maliyetinin şu anda 1, 75 TL olduğunu vurgulayan Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz dedik ki üreticinin de üretime devam etmesi lazım, bir nefes alması lazım, borçlarını ödemesi lazım. Ayçiçeğinde 1, 80, 2. TL bir fiyat olması lazım. Hatta sürekli 2 lira diye deklare ettik. Ama dünya piyasalarında yaklaşık 1.766 lirayken bunun Türkiye’ye maliyeti, çiftçinin maliyeti 1, 75 TL iken bakın dünya fiyatlarıyla aşağı yukarı aynı. Trakya Birliğin açıkladığı 1, 47 kuruş çok düşük bir rakam ve ayçiçeği yüzde 40 yağlı. Yüzde 40 yağlı ayçiçeği biçen şuan çok az. Çitçi şuan zararda, Piyasa başka bir kurum daha var. Konya Şeker diye oda bir çiftçi kuruluşu ama o Trakya Birlikten yüz lira fazla fiyat açıklıyor.

Neden?

O çiftçisini daha mı çok seviyor. Trakya Birlik burada üzerine düşen görevi yapmalıdır. Açıkladığı fiyatta ön alım fiyatıdır. Hep avans fiyat açıklanırdı niye bu sefer böyle bir fiyat açıklandı. Acaba bunun altında şu mu yatıyor. Birlikler iki yıl üst üste zarar ederse yönetim kurulu değişiyor. Trakya Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı şuanda AKP İl Başkanı, yani Trakya Birlik bir yerde AKP politikalarıyla yönetiliyor. Biz CHP olarak buna karşıyız. Çiftçimizin siyasete alet edilmemesini istiyoruz. Her ne kadar CHP çatısı arlında bu toplantıyı yapıyorsak da biz üretimden yanayız, çiftçiden yanayız, sömürüden yana değiliz. Burada bir oyun var, bu oyunu bozmak zorundayız. Trakya Birlik yönetim kurulu derhal toplanmalı ve bu açıkladığı fiyatı gözden geçirmeli, çiftçimiz korumalı.

Dünyada fiyat 1, 80 TL civarındayken çiftçinin maliyeti 1, 750 TL iken Konya Şeker bizden yüz lira fazla fiyat açıklamışken, Trakya Birlik burada fiyatını yeniden dikkate almalı, değiştirmeli ve çiftçinin hakkını hukukunu korumalıdedi.

 

Delege seçimleri durduruldu

Toplantıya katılan CHP Edirne İl Başkanı Oktay Bozkurt ise 1 Kasım’da tekrar yapılacak olan genel seçimler için delege seçimlerinin durdurulduğunu belirterek şöyle konuştu:

“20 Haziran 2015 tarihiyle başlamış olan Kongremiz dün itibari ile sona ermiştir. Seçimlerimiz 2 Kasım’dan sonrasına ertelenmiştir. Şu ana kadar yapılan seçimlerin hepsi kabul görmüştür. Edirne Merkezde 9 mahallede 113 delege belirlendi 15 mahallede 183 delege belirlenecek, köylerde toplam 48 delege belirlenecek, Uzunköprü’de de delegeleri belirlenmeyen köyler var”diye belirtti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here