TSK,Kandil bölgesindeki Zergele köyünde 10 sivilin hayatını kaybetmesi ve 15 sivil yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

zergele da katliamvar

Açıklamada, “Irak kuzeyindeki ve yurt içindeki PKK’ya ait hedefler, çok titiz ve detaylı bir çalışma sonucunda, görüntülü verilere dayalı olarak teyit edilmiş şekilde, ehil personel tarafından belirlenmektedir. Basında yer alan iddia yeniden değerlendirilmiş, vurulan hedefin bir köy olmayıp bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin barınma alanı olduğu, bombanın tesir alanı içinde ve yakınında sivil yerleşim alanı bulunmadığı belirlenmiştir” denildi.

Ne olmuştu?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının sivillerin bulunduğu Kandil’in Zergele Köyü’nü bombalaması sonucu 10 sivil hayatını kaybederken 15 kişi sivil de ağır yaralandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de Zergele köyündeki katliama ilişkin yaptığı açıklamada sivillerin katledilmesini kınayarak Türkiye’den sivil yerleşim yerlerini hedef almaması istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bunu yapanların savaş suçuyla yargılanacaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Hava harekâtı sırasında PKK kayıplarının yanı sıra sivil kayıplar da meydana geldiği yönündeki haberler üzüntüyle karşılanmış ve haberlerde ileri sürülen iddialar hakkında inceleme ve araştırma başlatılmıştır” denilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here