TSK tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak’ın Uludere yapılan ve 34 insanın katledilmesiyle birlikte 59 katırın da öldürülmüştü.Uluderede öldürulen 59 katır için karar verildi.

Oda TV’de yer alan habere göre , Uludere’de öldürülen katırlarla ilgili ise Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından olaya karışan askerî ve idarî personelin cezalandırılması için 2015 yılında suç duyurusu yapılmıştı.

Katırların öldürülmesiyle ilgili yapılan suç duyurusunda, birçok katırı görev ve yetkisinde olmadığı hâlde, kanun ve nizama aykırı olduğunu bilerek öldüren ve yaralayan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin askerî personelinin, gerek suçu doğrudan işleyen, gerekse emir ve talimat vererek suçun işlenmesini sağlayan kişilerin tamamının tespit edilmesi istenmişti.

ÖLDÜRÜLEN KATIRLAR İÇİN SORUŞTURMA İZNİ VERİLMEDİ

Geçen ay ise, Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Emniyet’e yazdığı talimat ile konu hakkında yürütülen soruşturma tekrar hareketlenmişti. Ancak, Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yazısı üzerine, şikâyet edilen kamu görevlilerinden Şırnak İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü, Uludere İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü ile Şırnak İl Orman ve Su İşleri Müdürü hakkında Şırnak Valiliği’nce “soruşturma izni verilmemesi” kararı verildi.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

HAGİD, kamu görevlileri hakkındaki “soruşturma izni verilmemesi” kararının kaldırılması için bugün Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz başvurusunda bulundu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here