Tarih bir Gezi daha yazar mı bilinmez ama 31 Mayıs 2013’te yazılan Gezi tarihi, silinmeyecek kalemlerle yazıldı tarihimize, yüreklerimize…

Her şey “bir ağaçla” başladı denildi. Fakat o ağaç köklerini toprağa dirençle , umutlarla sarmıştı. Bir çıkıştı Gezi. Birleşmez denilip ayrıştırılan halkların köklerinin birbirlerine değmesiyle kıvılcım yarattı. Ve o kıvılcım bir alev topuna dönüştü o parkta. Direnmeyi bilenler  daha da bilendi, direnmeyi bilmeyenler öğrendi ve öğretti birbirine. Omuz omuza verip, güçlerini birleştiren insanlar “kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” dedi. Bu sloganla tutundular birbirlerine insanlarımız. İnsan emeğini sömürüp insanı köleleştiren sisteme karşı ortak sorunlarını görebilen halklar olduk. Birbirimizi anlayamayı denemeye başladık.

Gezinin hareketli günlerinin ardından yakınlan o kıvılcımı kaybetmek istemeyen devrimciler kıvılcımı daha ileriye taşıyabilmek adına park forumlarını örgütledi. Park forumlarında ortak sorunlarını konuşabilen halklar kazanımlar elde ettikçe daha da kenetlendi birbirine….

Forumlarımız devam ederken, bu forumların yerellerde kalmaması adına Gezi’yi Haziran’a taşıdı dirençli yoldaşlarımız. Haziran çatısı altında toplanırken de çıkış noktası Gezi Parkı’nda yakılan o kıvılcımdı. Halkların birleşip, faşizme karşı omuz omuza mücadeleyi örebilmesiydi nihai hedef. Haziran Gezi’nin mirası oldu bizlere. Haziran denildiğinde  Gezi’deki direnç, mücadele, kazandıklarımız ve kaybettiklerimizle birleştik. Bu birleşmeye ihtiyaç duymuştuk yıllardır. Direnç var, mücadele var, umut vardı yüreklerimizde tek eksiğimiz birlikte bunları harekete geçirmekti ve oldu. Geziyle başlayan umut dolu kıvılcım park forumları ile dirençli bir aleve, Haziranla isyan ateşine  dönüştü. Yaktığımız bu ateş hepimizin içini ısıttı.

Köklerimizi ağaç gibi toprağa sıkı sıkıya sarıp, yaktığımız isyan ateşinin ışığı ve sıcaklığıyla , umut ve dirençle Gezi’nin yıl dönümünü anıyorum. Gezide yitirdiğimiz canlarımıza sözümüz olsun bu ateş sönmeyecektir. Her biriniz adı yüreğimizde silinmez kalemlerle yazılı yoldaşlar, gülen gözleriniz yolumuzun ışığı olsun…

                                                                                                                                 Seçil ERKILIÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here