Muş’un Varto ilçesinde Valilik sokağa çıkma yasağı ilan ederken, HPG ilçede kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. Varto Belediye Başkanı, ilçe yakınına askeri yığınak yapıldığını, saldırı olması durumunda bölgede katliam yaşanabileceğini söyledi.

VARTOMuş’un Varto ilçesinde yaşanan şiddetli çatışmaların ardından ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, Evrensel’den Erdal İmrek’e konuşan Varto Belediyesi Eş Başkanı Sabite Ekinci, şiddetli çatışmaların devam ettiğini belirterek, askerlerin ilçe yakınına yığınak yaptığını öğrendiklerini ve ilçeye bir asker saldırısı durumunda sivil katliamı yaşanabileceğinden endişe ettiklerini söyledi.

HPG KONTROLÜ

Ekinci, bulundukları yere çok yakın bir noktada şiddetli çatışma yaşandığını ve kimsenin dışarı çıkamadığını dile getirdi. Geceden beri çatışmaların durulmadığını dile getiren Ekinci, “İlçe geceden beri ateş altında. Birçok mahallede HPG gerillları olduğunu öğrendik. Her tarafta hendekler kazılmış durumda” dedi. İlçede kontrolün tamamen HPG’de olduğu, asker ve polisin karakollara çekildiği yönündeki haberlere ilişkin ise Ekinci, “Çatışmalar nedeniyle dışarı çıkamıyoruz. Tam olarak emin değiliz ama bizim de aldığımız duyumlar o yönde” dedi.

Ekinci, “Emniyet Müdürü’yle görüştük. Her tarafta hendekler kazıldığını, şehir merkezinde bir çok HPG’linin olduğunu söyledi” dedi.

MÜDAHALE KATLİAM DEMEK
Varto’ya giriş çıkış olmadığını belirten Ekinci, “Askerin ilçe girişine yakın noktaya yığınak yaptığını öğrendik. Kente yönelik olası bir asker müdahalesiyle çok ciddi çatışmalar yaşanabilir. İlçe merkezinde binlerce sivil var. Olası bir müdahale çok vahim sonuçlar doğurur. Asker, polis müdahalesi durumunda aileler, evler hesaplanmayacaktır” dedi.

Ekinci, sorunun çözümü olarak “İkna yöntemi devreye girmeli. Sorunu çözecek, bu durumu ortadan kaldıracak bir formül bulunmalı. Ama kesinlikle kente yönelik bir asker saldırısı yapılmamalı” ifadelerini kullandı.

MUŞ VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Varto ilçe merkezinde PKK’lilerin birçok yere patlayıcılarla tuzaklama yaptığını, bunların imhası sırasında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince sokağa çıkma yasağı konulduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here