Yeni Basın Kartı Yönetmeliği ile Basın İş Kanunu’na bağlı olarak bir gazetede en az 5 yıl çalıştığını belgeleyebilen gazetecilere ve engelli gazetecilere bekleme süresi olmaksızın basın kartı verilecek.

basınkartıYeni Basın Kartı Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre 5953 Sayılı Basın İş Kanunu’na tabii olarak bir gazetede en az 5 yıl çalıştığını ispatlayabilen gazeteciler, bekleme süresi olmaksızın basın kartı alabilecek. Yeni yönetmelikle ayrıca engelli gazetecilere de bekleme süresi olmaksızın basın kartı verilebilecek.

YENİ DÜZENLEMELER

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre yeni düzenlemeler şöyle:

1. Gazetecilerin Basın Kartı almak için beklemeleri gereken süreler kısaltıldı. Böylece bekleme sürelerinin uzun olduğu yönündeki şikâyetler göz önünde bulundurularak ilgili düzenleme yapılmış oldu.

2. Medya sektöründe çalışan engellilere bekleme süresi aranmadan basın kartı verilebilmesi imkânı getirildi.

3. Basın İş Kanunu kapsamında en az 5 yıl çalıştığını belgelendiren gazetecilere bekleme süresi uygulanmadan Basın Kartı verilebilmesi imkânı getirildi.

4. Unvanlar ve kontenjanlarda standardizasyon sağlanarak unvan ve kontenjan karmaşasına son verildi.

5.Basın Kartı Komisyonunun yapısı değiştirilerek Komisyon, daha demokratik bir yapıya kavuşturuldu. Böylece sektörün her kesiminin Komisyonda geniş temsili sağlandı.

6. Yerleşik uluslararası basın mensuplarına verilecek Basın Kartı kontenjanı artırıldı. Daha fazla sayıda uluslararası basın mensubunun ülkemizde rahatça görev yapmasının önü açıldı.

7. TRT ve Anadolu Ajansı (AA) bünyesinde Basın Kartı alabilecek unvanlar artırıldı. İlgili kurumlarda çalışan uluslararası basın mensuplarının kontenjan sınırlaması sona erdirildi. Ayrıca bu kurumlarda Basın İş Kanunu’na tabii çalışmayan basın mensuplarının da Basın Kartı alabilmelerinin önü açıldı.

8. Basın Kartına uluslararası standartlara uygun olarak 3 yıllık geçerlilik süresi getirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here