AKP yeni KHK’ lar çıkardı.  OHAL kapsaminda çıkarılan yeni 678 sayılı KHK’ler  resmi gazete yayinmlanarak  7 gazete, 1 radyo ve 1 dergi ile emniyet, TSK ve bakanlıklardan 15 bin 726 kişi ihraç edildi. Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplatısının ardından bu sabah Resmi Gazete’de 677 ve 678 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı.
Olağanüstü Hal kapsamında yeni Kanun Hükmünde Kararname ile Emniyet Genel Müdürlüğünden 7586, TSK’den 1988 personel ihraç edildi. Yeni kararname ile 7 gazete, 1 dergi ve 1 radyo kanalı ile 193 dernek ve vakıf da kapatıldı

9 BASIN YAYIN KURULUŞU KAPATILDI

Milli Güvenlik Kurulu tarafından “devletin güvenliğine karşı faaliyette bulunmak” iddiasıyla 550 dernek, 19 özel sağlık kuruluşu ve 9 basın yayın kuruluşu da kapatıldı.

KAPATILAN GAZETELER ŞÖYLE

  • Adana – Ekspres Gazetesi
  • Çorum – Türkiye Manşet Gazetesi
  • Hatay – Dağyeli Gazetesi
  • Kütahya – Akis Gazetesi
  • Ordu – İpekyolu Gazetesi
  • İzmir – Son Dakika Gazetesi
  • Ankara – Yedigün Gazetesi

KAPATILAN DERGİ

  • Samsun – Haberexen Dergisi

KAPATILAN RADYO

  • Batman FM

EMNİYET’TEN 7 BİN 586 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ

Son KHK ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğünden 1. Sınıf Emniyet Müdürlerinin de aralarında bulunduğu 7 bin 586 kişi görevden ihraç edildi.

Öte yandan Kara Kuvvetleri Komutanlığında bin 259, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 391, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 338, Jandarma Genel Komutanlığında ise 403 askeri personel hakkında aynı işlem yapıldı.

BAKANLIKLARDA DA İHRAÇ DALGASI

İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumlarında 2 bin 696, Yükseköğretim Kurulunda (YÖK) bin 184, Sağlık Bakanlığında 752, Maliye Bakanlığında 526, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 131, Milli Eğitim Bakanlığında 119, Diyanet İşleri Başkanlığında 94, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 73, Orman ve Su İşleri Bakanlığında 52, TRT’de 45, Milli Savunma Bakanlığında 23, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda (HSYK) 15, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) 14, Gençlik ve Spor Bakanlığında 13, Kültür ve Turizm Bakanlığında 11, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansında (TİKA) bir olmak üzere toplam 5 bin 749 kamu çalışanı görevlerinden ihraç edildi.

Yine 677 sayılı KHK ile “terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olan” 550 dernek, 9 basın yayın kuruluşu ve 19 özel sağlık kuruluşu kapatıldı.

678 sayılı KHK’da ise güvenlik korucularının yaş kriterleri, Kimlik Bildirme Kanunu ve askeri yasak bölgelerle ilgili düzenlemelere yer verdi.

MADDE 10 – (1) Bu Kanun Hükmünde Kararname hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

(1) SAYILI LİSTE (TSK’dan ihraç edilenler)

(2) SAYILI LİSTE (Jandarmadan ihraç edilenler)

(3) SAYILI LİSTE (Emniyetten ihraç edilenler)

(4) SAYILI LİSTE (Diğer kamu kurumlarından ihraç edilenler)

(5) SAYILI LİSTE (İade edilenler)

(6) SAYILI LİSTE (Kapatılan dernekler)

(7) SAYILI LİSTE (Kapatılan basın kuruluşları)

(8) SAYILI LİSTE (Yeniden açılan özel sağlık kuruluşları)

(9) SAYILI LİSTE (Yeniden açılan vakıflar)

(10) SAYILI LİSTE (Yeniden açılan dernekler)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here