YÖK’ün sahte diplomaların önüne geçilmesi yönünde “diplomaları sisteme yüklemek zaman alıyor” açıklmasında bulundu.

YÖK sahte diplomalı kişilerin  memur olmasının önününe geçilebilmesi ÖSY’nin de online yapılan başvuruların kontorlünü sağlaması yönünde Memurlar.net sitesinde bir talep  yer aldı.Yapılan habere göre KPSS sınavına başvuran bir aday, eğer sistemde diploması yok ise diploması ile başvuru merkezine gitmekte ve başvuru merkezindeki memur diplomayı gördükten sonra başvuruyu onaylamaktadır.Ancak, e-devlet sisteminde 2010 öncesi diplomalara dair veriler bulunmuyor.Bu nedenle de, başvuru sisteminde görev alan memurun, önüne gelen diplomanın sahte olup olmadığını anlaması mümkün değil.

Sorunun çözümü için, YÖK’ün bir an önce üniversitelere talimat vermesi, tüm diplomaların sisteme yüklenmesini talep etmesi ve sınav başvuruları sırasında, başvuru işleriyle yetkilendirilen ÖSYM personeline online kontrol yetkisinin tanınması gerekiyor.

Memurlar.net’ te yer alan habere YÖK’ten yanıt gecikmedi.

Yapılan açıklamada, “YÖK olarak 30 kurum ile veri paylaşım protokolü imzaladık. Bunların arasında MEB, ÖSYM, ASAL, KYK ve SGK gibi kritik kurumların olduğunu” ifade etti.

“Diplomaları sisteme yüklemek zaman alıyor”

YÖK’ün adeta sahte diplomanın önünü açacak cevap vermesi ise gözlerden kaçmıyor.YÖK’ün Memurlar.net’teki yapılan habere ilişkin yaptığı açıklamada şunları ifade ediyor, “Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları sisteme 2002’de girdi, Üniversiteler 2004 yılında kullanmaya başladı. bundan önceki diplomaları sisteme yüklemek zaman alıyor. O dönem dijital ortam yoktu . Üniversiteler şuan da bütün diplomaları tek tek incelediğinden zaman alıyor.

Üniversiteler, bütün dosyaları tek tek açıp inceliyor. Bugüne kadar 7 milyon diploma sisteme yüklendi. İnceleme bittikçe peyder pey sisteme yüklemeler devam edecek. Biz YÖK olarak sadece yer sağlayıcıyız. İncelemeleri üniversiteler yapıyor, hatta bir üniversite incelemeler için hizmet alım yoluna gitti “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here