YSK Başkanı Sadi Güven yaptığı açıklamada, “Oylar büyük oranda sayıldı. Halk oylamasında evet çıkmıştır” dedi.YSK Başkanı Sadi Güven açıklama yaptı.

Sadi’nin açıklaması şu şekilde: 

“Bugün yapılan referandum sonuçları sonuçlanmıştır. Yurt içi seçimler sonuçlanmıştır. Yurt dışındaki seçmenlerin kullandığı oylar ve bugün yurt içindeki seçmenlerimizin kullandığı oylar çoğunlukla sayılmıştır.

Halk oylamasıyla ilgili bilgi almak isteyenlere e posta ve SMS ile bilgilendirme mesajları gönderdik. Seçim torbalarını seçim günü 05:00’da bina sorumlularına teslim ettik. Siyasi partilerin görevlendirdiği sandık kurulu üyelerine bu seçimde de önceden olduğu gibi eğitim verdik.

Bugün sandıklar açılmaya başlandıktan sonra sonuçlar kurulumuza ve siyasi partilere ulaşmadan önce ‘Mühürsüz oylar’ şikayeti üzerine kurulumuz dışarıdan getirildiği kanıtlanmadıkça oyların geçerli sayılmasına karar verilmiştir.

Mühürsüz zarf kararı ilk değildir, daha önceki seçimlerin bir çoğunda aynı şekilde karar verilmiştir. Mühürsüz zarfların geçerli sayılmasına karar verdik. Evet mührü de halkın iradesini yansıtıyor.

Halk oylamasında evet çıkmıştır. Kesin sonuçlar kısa sürede açıklanacaktır.

Mühürsüz zarf kararı ilk değildir, daha önceki seçimlerin bir çoğunda aynı şekilde karar verilmiştir.”

‘MAÇ OYNARKEN KURAL DEĞİŞTİRMEDİK’

Kılıçdaroğlu’nun “YSK maç oynarken kural değiştirdi” sözlerinin gazeteciler tarafından sorulması üzerine YSK Başkanı şunları söyledi:

“Maç oynarken kural değiştirmedik. Bu sadece YSK’nın aldığı karar değil bundan önceki seçim kurullarında da aynı şekilde vatandaşın anayasal seçim hakkını engelleyecek şekilde sandık kurulu başkan üyeleri siyasi partilerden oluşuyor, onların yapmış olduğu hata nedeniyle seçmenin oy hakkını engellememe yönünde karar aldık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here